03.09.2020

Pocta Legendám 2: Peter Šťastný

Posledným menom kolekcie hokejových kartičiek Pocta legendám 2 je Peter Šťastný. Hráč, ktorého netreba nijak špeciálne predstavovať.

Ide o jednu z najväčších hokejových osobností histórie. Hokejovo vyrastal v bratislavskom Slovane, kde spoločne s bratmi Antonom a Mariánom vytvoril výnimočnú útočnú formáciu. Tá doviedla „belasých“ k historickému, federálnemu titulu v roku 1979. Útočný trojlístok Šťastných mal na triumfe leví podiel. V drese Slovana v spomínanej sezóne 1978/79 nastrieľali 103 gólov, čo bolo takmer polovica všetkých presných zásahov novopečeného československého šampióna.

V drese československej hokejovej reprezentácie si zahral aj na ZOH 1980, kde v 6 stretnutiach zaznamenal 14 kanadských bodov (7+7), čo mu v produktivite stačilo na druhé miesto za spoluhráčom Milanom Novým s 15 bodmi.

O jeho výnimočnosti hovorí aj obrovské množstvo individuálnych ocenení, ktoré počas svojej kariéry získal. Redakcia The Hockey News ho zaradila do najlepšej európskej formácie histórie NHL, kde figuroval spoločne s brankárom Dominikom Hašekom, obrancami Borje Salmingom, Nicklasom Lidströmom a útočníkmi Jaromírom Jágrom a Jarim Kurrim.

V roku 1998 bol uvedený do hokejovej Siene slávy NHL, o dva roky neskôr mu rovnakú poctu vzdala Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). Neskôr sa dočkal uvedenie do Siene slávy slovenského hokeja (2002) a v roku 2010 sa dostal aj na prestížny zoznam v rámci Siene slávy českého hokeja.

O rok neskôr si Peter Šťastný za skvelé výkony vyslúžil ocenenie Zlatá hokejka pre najlepšieho československého hokejistu. Tento honor odzrkadľoval jeho dlhodobý prínos pre vtedajší hokej v Československu. Podieľal sa na zisku dvoch titulov majstrov sveta (1976 a 1977), v rokoch 1978 a 1979 získal s národným tímom na MS striebornú medailu. S národným výberom obsadil piate miesto a šlo o jeho posledný turnaj v československej reprezentácii.

V roku 1980 sa rozhodol s bratom Antonom emigrovať do Kanady, konkrétne do Quebecu. Kanadský celok draftoval Antona vo vstupnom drafte a keďže patril medzi najlepšie celky zámorskej profiligy, Slováci cítili veľkú šancu sa presadiť. Nemýlili sa. O rok svojich bratov napodobnil aj Marián Šťastný a bratská trojica si podmanila NHL.

V tíme Nordiques vytvorila obávané útočné komando. Peter Šťastný hneď vo svojej prvej sezóne po boku Antona v NHL opanoval štatistiky nováčikov, keď v 77 dueloch pozbieral 109 kanadských bodov (39+70) a získal Calder Trophy pre najlepšieho nováčika NHL.

V Kanade strávil celkovo 10 rokov, päť sezón mal na hrudi prišité kapitánske „céčko“. Následne sa presunul do New Jersey Devils, kde patril medzi najvýraznejšie osoby tímu. Kariéru ukončil ako hokejista St. Louis Blues, kde neskôr pôsobil aj ako skaut.

Peter Šťastný patril svojho času medzi najužšiu špičku hokejistov sveta, čo jasne potvrdzujú aj štatistiky. Je druhým najproduktívnejším hokejistom 80. rokov. V 749 zápasoch pozbieral 1059 kanadských bodov (385 gólov, 674 asistencií) a viac bodoval počas tohto obdobia len legendárny Wayne Gretzky (768 zápasov, 1842 bodov).

Počas pôsobenia Petra Šťastného v NHL ho prezývali „Peter Veľký“. Ako držiteľ kanadského občianstva reprezentoval „javorové listy“ na Kanadskom pohári 1984, na ktorom sa radoval z celkového prvenstva.

Na sklonku svojej kariéry vypomohol slovenskej hokejovej reprezentácii na ZOH 1994, kde v ôsmich dueloch zaznamenal bilanciu 5+4 a stal sa tretím najproduktívnejším hráčom podujatia za Žigmundom Pálffym a Miroslavom Šatanom. Slovensko obsadilo konečnú šiestu priečku.

O rok neskôr pomohol nášmu tímu 16 bodmi v 6 zápasoch na MS v hokeji B-kategórie a výraznou mierou sa tak podpísal pod postup Slovenska do elitnej skupiny svetového šampionátu. Je šesťnásobným účastníkom Zápasu hviezd NHL (1981, 82, 83, 84, 86 a 88), rovnako ho National Hockey League pri príležitosti svojho 100. výročia zaradila do výberu 100 najlepších hokejistov histórie najlepšej hokejovej ligy sveta.

V NHL odohral dovedna 977 stretnutí, strelil 450 gólov a na ďalších 789 asistoval. S 1239 kanadskými bodmi je najproduktívnejším Slovákom histórie NHL. Jeho priemer 1.268 bodu na zápas je aktuálne siedmym najlepším v histórii profiligy – v rámci európskych hokejistov mu v tejto štatistike patrí celkové prvenstvo.

Kolekcia hokejových kartičiek Pocta legendám 2 vyjde v septembri 2020. Presný dátum zverejníme už čoskoro. Stačí nás sledovať na našom Facebooku či Instagrame.


Ďalšie články

Oficiálny výrobca kartičiek