26.08.2020

Pocta Legendám 2: Marian Bezák

Kolekciu hokejových kartičiek Pocta legendám rozšíri po novom aj Marian Bezák. Majster Československa z roku 1979 sa objaví v druhej edícii.

Marian Bezák strávil drvivú väčšinu svojej kariéry v bratislavskom Slovane. Prvýkrát sa v drese seniorského celku „belasých“ objavil v ročníku 1975/76. S výnimkou ročnej anabázy v Dukle Trenčín pôsobil v hlavnom meste Slovenska do roku 1987.

Už v mladom veku patril medzi nádejné talenty. Svedčí o tom aj jeho nominovanie do československej juniorskej reprezentácie. V roku 1976 sa zúčastnil majstrovstiev sveta juniorov do 19 rokov, kde s národným výberom obsadil nepopulárnu štvrtú priečku.

Rovnaké umiestnenie patrilo československým juniorom na MSJ 1978. O rok neskôr si však Marian Bezák napravil chuť, keď na klubovej scéne ovládol so Slovanom federálnu ligu. Bratislavský tím ťahaný hviezdnou útočnou formáciou bratov Šťastných síce nepatril medzi favoritov súťaže, no vďaka výbornému kolektívu siahol až na samotný vrchol.

Zisk titulu spečatili hráči Slovana v predposlednom zápase sezóny, keď na domácom ľade porazili Pardubice 6:2. Jeden z gólov strelil aj Marian Bezák, ktorý sa tak podieľal na najcennejšom víťazstve jeho kariéry. Doposiaľ spomínaný presný zásah považuje za jeden z najdôležitejších, aké kedy strelil. Podľa vlastných slov túžil, aby vsietený gól mohol oslavovať nekonečne dlho. Traduje sa, že zápas mohlo na vtedajšom bratislavskom štadióne sledovať až niečo okolo 14 000 fanúšikov. Aréna a celé mesto sa po každom úspešnom zásahu musela otriasať v samých základoch.

Po emigrácii bratov Šťastných ležala veľká dávka zodpovednosti na ramenách Mariana Bezáka. Zámorskí skauti mali záujem aj o jeho služby, no z obavy o svojich najbližších sa rozhodol odmietnuť ponuku spoza „veľkej mláky“. Stačilo pritom podpísať zmluvu.

Zaradil sa medzi najmladších kapitánov histórie klubu a hoci sa veľmi snažil, Bratislavčania po dvoch rokoch od zisku titulu vypadli do nižšej súťaže. Tú však aj vďaka výborným výkonom Bezáka opanovali a po roku sa vrátili medzi elitu.

Na sklonku kariéry si obliekol dres Zetoru Brno a od roku 1988 sa rozhodol legionárčiť v Rakúsku, Holandsku, Taliansku či Fínsku, kde zakončil svoju bohatú kariéru. Napriek kvalitným výkonom a komplexnosti v podobe kvalitnej hry v defenzíve, sa do seniorského národného tímu dostal len raz. Za československú reprezentáciu odohral 4 stretnutia v sezóne 1979/80.

V roku 2004 pri príležitosti 25. výročia zisku zlata vo federálnej lige, sa stal hlavným iniciátorom prestížnej exhibície, keď na Slovensko doviedol množstvo bývalých svetových hráčov. Duel „Slovan Bratislava – Výber svetových hviezd“ sa napokon skončil nerozhodne 10:10. Kým na strane slovenského tímu chýbal v zostave pre zdravotné problémy len Marián Šťastný, na strane súperov mohli diváci z tribún sledovať hráčov ako Salming, Fetisov, Krutov, Lála, Nový, Liba či Federko.

Kolekcia hokejových kartičiek Pocta legendám 2 vyjde v septembri 2020. Ôsmeho hráča kolekcie predstavíme už tento štvrtok, 27. augusta o 19.00 hod na našom Facebooku.


Ďalšie články

Oficiálny výrobca kartičiek