23.08.2020

Pocta Legendám 2: Ivan Droppa

Takmer nikdy sa neobjavoval v žiari reflektorov. Napriek tomu bol pre svoj tím mimoriadne cenným, obetavým profesionálom. Šiestym členom kolekcie hokejových kartičiek Pocta legendám 2 je Ivan Droppa.

Rodák z Liptovského Mikuláša začal s hokejom v šiestich rokoch v miestnom klube MHK 32. Nasledoval tak príklad svojho staršieho brata. Do piatej triedy hrával na poste útočníka, neskôr začal nastupovať v obrane, kde podával stabilne kvalitné výkony a rola beka mu tak prischla natrvalo.

V mládežníckych tímoch Liptovského Mikuláša patril medzi najlepších hráčov, no po ukončení strednej školy, konkrétne miestneho gymnázia, sa rozhodol odísť do Košíc, kde ho prijali na vysokú školu právnického zamerania. Zotrval však na nej len dva roky, študijné povinnosti už nedokázal skĺbiť s profesionálnou kariérou hokejistu.

Rok 1990 znamenal výrazný zlom v jeho kariére. Z celkového 37. miesta si ho v druhom kole draftu vybrala organizácia Chicaga Blackhawks. Droppu uprednostnili aj pred takými menami ako Sergej Zubov či Vjačeslav Kozlov. Od ročníka 1990/91 navyše začal v drese Košíc nastupovať v prvom tíme. Medzi profesionálmi debutoval ešte v československej lige.

Po dvoch rokoch sa rozhodol odísť na skusy do zámoria. Začínal v IHL v drese Indianopolisu Ice. V ročníku 1993/94 si na konto pripísal prvé štarty v najlepšej hokejovej lige sveta. V zámorskej profilige sa však nikdy natrvalo nepresadil. Dovedna odohral 19 stretnutí a na konto si pripísal jeden kanadský bod za asistenciu v súboji proti St. Louis Blues. Podieľal sa ním na vysokej výhre svojho tímu 6:1. Čestný úspech súpera „jastrabov“ zaznamenal Droppov krajan Peter Šťastný.

Po piatich rokoch sa vrátil späť na starý kontinent. Opäť si obliekol košický dres a prvýkrát v kariére okúsil kvalitu slovenskej najvyššej hokejovej ligy. Po jednej sezóne kývol na ponuku nemeckého Norimbergu. V DEL odohral celkovo 5 sezón, aby sa po ročnej anabáze v Česku vrátil do rodnej krajiny.

Zahral si za rodný Liptovský Mikuláš, odkiaľ prestúpil do Žiliny, kde v sezóne 2005/06 získal historický majstrovský titul. Triumf následne chcel zopakovať aj v Košiciach, kde v rokoch 2006-2008 siahol „len“ na bronzovú a striebornú medailu. V roku 2009 avizoval ukončenie aktívnej kariéry, no neskôr sa objavil ešte v nižších súťažiach v Dolnom Kubíne, „bécku“ Liptovského Mikuláša či v Humennom.

Neoddeliteľnou súčasťou jeho kariéry bolo aj reprezentovanie Slovenska v medzinárodných súbojoch. Je päťnásobným účastníkom majstrovstiev sveta v hokeji. Azda najkrajšie spomienky z čias nosenia dresu s dvojkrížom na hrudi má na rok 2000. Vtedajší tréner národného tímu Ján Filc ho už predčasne oslovil či má záujem reprezentovať Slovensko, dokonca dodal, že cíti, že slovenský výber sa zo šampionátu vráti s medailou. A keďže sa na podobné návrhy len veľmi ťažko odpovedá negatívne, Ivan Droppa súhlasne kývol na lákavú ponuku a na Slovensko skutočne doviezol cenný kov.

Slovensko sa prebojovalo až do finále, kde síce podľahlo Česku, no na vrcholovom hokejovom podujatí získalo historickú, prvú medailu v ére samostatnosti. Ivan Droppa si na turnaji v Petrohrade pripísal 9 štartov s bilanciou 0+1.

Po definitívnom zavesení korčúľ na klinec sa naplno začal venovať trénerskej kariére. Pôsobil v Liptovskom Mikuláši ako asistent trénera a rok taktiež hájil funkciu generálneho manažéra ‚liptákov‘. Neskôr dostal ponuku presunúť sa do Banskej Bystrice, kde dva roky asistoval trénerovi Danovi Cemanovi. Skúsenosti zbieral aj pri slovenskej hokejovej reprezentácii. V roli asistenta pomáhal Kanaďanovi Craigovi Ramsaymu.

Pred sezónou 2020/21 sa upísal Michalovciam, kde bude opäť pôsobiť vo funkcii asistenta trénera. Jeho hlavným zameraním v ambicióznom východniarskom tíme bude obrana a oslabenia.

Ivan Droppa je tak šiestym členom kolekcie hokejových kartičiek Pocta legendám 2, ktorého sme predstavili. Ďalšieho člena, v poradí už siedmeho, predstavíme v pondelok, 24. augusta o 19.00 hod. Predaj druhej edície hokejových kartičiek Pocta legendám bude spustený v septembri 2020.


Ďalšie články

Oficiálny výrobca kartičiek