20.08.2020

Pocta Legendám 2: Milan Kužela

Ak sa objavil na svetovom šampionáte, Československo získalo medailu. Napriek tomu ho od národného tímu odstavili. Legendárny obranca Milan Kužela je ďalším predstaveným členom kolekcie hokejových kartičiek Pocta legendám.

Jeho detstvo azda predurčovalo jeho budúcnosť. Spolu s rodinou býval priamo na bratislavskom štadióne, trénoval na ňom v časoch, keď nebol ani len zastrešený. Vyrastal po boku hviezdnych hokejistov ako Jozef Golonka či Václav Nedomanský a v úvode kariéry nastupoval na pozícii útočníka.

To sa však zmenilo po jednej z reprezentačných akcií, kde sa Československu zranil jeden z obrancov. V kabíne zaznela otázka, kto sa podujme ho nahradiť. Milan Kužela neostal nič dlžný svojej povesti. Ako rázny, nezlomný človek, ktorý sa nikdy nebál žiadnej výzvy, sa dobrovoľne prihlásil. Na spomínanom zraze vytvoril obranný pár s Frantom Panchártkom. Českému bekovi hra svojho spoluhráča v defenzívne ulahodila natoľko, že bratislavskému Slovanu odporučil, aby ho nechali hrať v obrane.

Tréner Ladislav Horský na ňom začal postupne stavať defenzívu „belasých“ a tento ťah sa dokonale vyplatil. Legendárny zadák je doposiaľ považovaný za jednu z najväčších ikon klubu z metropoly Slovenska. V drese Slovana Bratislava strávil 16 sezón, počas ktorých nastúpil do 532 zápasov. Ide vôbec o tretí najvyšší počet v klubovej histórii. 62-krát rozburácal bratislavských fanúšikov streleným gólom. V roku 1973 bol vyhlásený za najlepšieho pravého obrancu ligy. Za jeden z najväčších úspechov jeho kariéry možno nepochybne považovať rok 1979.

S výrazným prispením legendárnej útočnej formácie bratov Šťastných siahol so Slovanom na federálny titul. Milan Kužela v obklopení hviezd vtedajšieho kádra dvíhal nad hlavu majstrovský pohár ako kapitán tímu. Šlo však o jeho predposlednú sezónu v tíme Slovana.

Po nezhodách s vedením klubu a trénerom pred sezónou 1981/82 odišiel do Zvolena, na Slovensku si zahral naposledy o rok neskôr ako hrajúci tréner Nových Zámkov.

Jeho výnimočné kvality ho dostali aj do československej hokejovej reprezentácie. Hneď pri svojom prvom vystúpení na svetovom šampionáte sa dočkal zisku zlatej medaily. V roku 1972 Československo preťalo deväťročnú sovietsku nadvládu na majstrovstvách sveta a radovalo sa zo zisku najcennejšieho kovu. Na tomto šampionáte Kužela dokonale využil svoju komplexnosť, keď okrem obrany si zahral aj v útoku, kde mal za úlohu čo najviac pribrzdiť rodiace sa útoky slávneho Borisa Michajlova v strednom pásme.

O rok neskôr získal s československým národným tímom bronzovú medailu. Na rok 1974 napriek zisku striebra na MS v hokeji nespomína v najlepšom. Na ceste na jeden z reprezentačných zrazov v Nemecku ho na hraniciach vysadili spoločne s Jiřím Bublom kvôli údajnému úmyslu emigrácie.

Kužela svojimi výkonmi totiž vzbudzoval pozornosť zámorských skautov, ktorí si ho vedeli predstaviť nastupovať v NHL. K jeho emigrácii však nikdy nedošlo. Počas svojej kariéry tuho a neúprosne bojoval proti vtedajšiemu režimu, čo ho napokon stálo miesto v reprezentácii. Do národného tímu sa vrátil až o päť rokov v roku 1979, keď sa s medzinárodnou kariérou rozlúčil ziskom striebra.

Patril medzi najlepších a najobávanejších obrancov súťaže. Neuhol pred žiadnym súbojom, azda zakaždým, keď sa objavil pri mantineli, súper mal istotu bolestivého nárazu. Okrem fyzickej hry bolo jeho prednosťou aj výnimočné čítanie hry, vďaka čomu v obrannej tretine často prerušoval súperove akcie a vypichoval puky slávnymi „rybičkami“. „Guli“, ako ho mnohí prezývali, bol 11. decembra 2004 uvedený do slovenskej hokejovej siene slávy.

Milan Kužela je legendárnou hokejovou osobnosťou, na ktorú sa mnohokrát zabúda. Aj preto sme sa rozhodli ho zaradiť do kolekcie Pocta legendám. Za svoju úchvatnú kariéru a taktiež nezlomný boj proti vtedajšiemu politickému systému si to rozhodne zaslúži.

Šiesteho hokejistu druhej edície kolekcie hokejových kartičiek Pocta legendám predstavíme v piatok, 21. augusta o 18.00 hod. na našom Facebooku.


Ďalšie články

Oficiálny výrobca kartičiek