10.08.2020

Pocta Legendám 2: Jozef Bukovinský

Počas víkendu sme predstavili druhého člena kolekcie Pocta legendám 2. Na hokejových kartičkách po novom nájdete aj obrancu Jozefa Bukovinského.

Jozef Bukovinský od útleho veku inklinoval k športu. Okrem hokeja sa venoval aj futbalu, no napokon u neho vyhrala láska k ľadu. Prvé hokejové kroky robil v tíme Popradu. Pod Tatrami pôsobil do roku 1968.

Následne však opustil východ a za štúdiom odcestoval do Bratislavy. Začal pôsobiť v celku BEZ Bratislava, neskôr sa presunul do Slovana. A slávnemu klubu zasvätil celú svoju kariéru.

V drese „belasých“ začal pravidelne nastupovať od sezóny 1969/70. Vrchol kariéry prišiel o deväť rokov neskôr. V roku 1979 získal so Slovanom federálny titul. S Ľubomírom Ujvárym vytvoril jednu z najlepších obranných dvojíc v lige a na konci sezóny ho vyhlásili za najlepšieho obrancu súťaže.

V obrannej tretine kryl chrbát hviezdnemu útoku v zložení Anton Šťastný, Peter Šťastný a Marián Šťastný. Vďaka výborným výkonom na klubovej úrovni sa mu podarilo presadiť aj v československej reprezentácii, kde napriek stabilne kvalitným výkonom čakal na svoju šancu niekoľko sezón. S československým národným tímom získal na MS v hokeji 1979 striebornú medailu.

Po sezóne 1983/84 sa rozhodol opustiť Slovan a pred ukončením kariéry hájil farby Ekonómy Bratislava, Nových Zámkov a Piešťan. Radí sa medzi najväčšie legendy bratislavského Slovana, v ktorého drese nastúpil do 525 zápasov. Z pozície obrancu sa mu podarilo streliť 43 gólov.

Po zavesení korčúľ na klinec sa angažoval ako asistent trénera v Slovane Bratislava či Žiline, kde sa neskôr stal aj riaditeľom klubu. V pozícii kouča okúsil aj kvalitu talianskeho či kazašského hokeja.

Ako jediný hokejista hrával s okuliarmi, ktoré ho sprevádzali celú kariéru. Sklá na okuliaroch mali sedem a deväť dioptrií. Počas kariéry si musel od súperov vytrpieť mnoho posmeškov a urážok, no to jeho výkony nijak neovplyvňovalo.

Jeho „hendikep“ mal však aj niekoľko výhod. Nemusel narukovať do armády a taktiež sa podľa vlastných slov vďaka okuliarom vyhol viacerým nepríjemným zraneniam v oblasti očí. Sklo na okuliaroch mu nikdy neprasklo. Rámy si to odnášali pravidelne, počas sezóny spotreboval zhruba 3 či 4 okuliare.

Vzhľadom k slabšiemu zraku sú jeho kariéra a výkony na ľade o to obdivuhodnejšie. V prípade svojho pôsobenia v NHL by sa určite zaradil medzi favoritov na zisk Bill Masterton Trophy pre hokejistu, ktorý prepája vysoké hokejové majstrovstvo s oddanosťou hokeju. Práve taký bol Jozef Bukovinský. Nepriepustný, nezlomný obranca, ktorý patril dlhé roky medzi to najlepšie, čo československý hokej ponúkal.

Hokejové kartičky Pocta legendám 2 oficiálne vychádza na prelome augusta a septembra. Kolekciu tvorí 9 hokejistov. Tretieho hráča predstavíme na našom Facebooku v utorok, 11. augusta po 17.30 hod.


Ďalšie články

Oficiálny výrobca kartičiek