07.08.2020

Pocta Legendám 2: Anton Šťastný

5. augusta sme na našom Facebooku zverejnili meno prvého člena novej kolekcie hokejových kartičiek s názvom Pocta legendám, Antona Šťastného.

Stalo sa tak v deň jeho 61. narodenín. Najmladší z bratov Šťastných má za sebou bohatú a veľmi úspešnú kariéru. Doposiaľ je mnohými považovaný za jedného z najlepších slovenských hokejistov histórie. V 650 zápasoch v NHL strelil 252 gólov a na ďalších 384 asistoval. S 636 kanadskými bodmi patrí medzi desať najproduktívnejších Slovákov v histórii najlepšej hokejovej ligy sveta.

Jeho kariére v zámorí predchádzal úspech na domácej ligovej scéne. Už ako 16-ročný v roku 1975 nahliadol do prvého tímu bratislavského Slovana. Natrvalo sa v ňom usadil o dva roky neskôr a v roku 1979 doviedol spoločne so svojimi bratmi Petrom a Mariánom slovenský klub k federálnemu titulu.

Bratská trojica doslova žiarila v spoločnej útočnej formácii. Pod zisk titulu sa podpísala v spomínanom ročníku 1978/79 103 presnými zásahmi, čo tvorilo takmer polovicu všetkých gólov Bratislavčanov.

V roku 1979 taktiež získal na juniorských majstrovstvách sveta striebornú medailu a rovnaký cenný kov si odniesol aj zo seniorského šampionátu. Chýr o jeho talente sa čoraz viac rozširoval. V auguste 1980 sa po Pohári európskych majstrov rozhodol emigrovať za „veľkú mláku“, kde spoločne s bratom Petrom našiel uplatnenie v tíme Quebecu Nordiques.

Na kanadský hokej si zvykol prakticky okamžite. Hneď v nováčikovskej sezóne atakoval hranicu 40 gólov a držal si priemer vyše bodu na zápas. V ôsmich sezónach v rade pokoril 25-gólovú hranicu a počas jeho pôsobenia v NHL sa našlo len 24 produktívnejších hokejistov.

Svoju výnimočnosť Anton Šťastný explicitným spôsobom preukázal 22. februára 1981. Jeho Quebec Nordiques zdolal Washington Capitals 11:7 a v gólovej prestrelke hrali prím osembodoví Anton Šťastný (3+5) s bratom Petrom (4+4). Týmto výkonom sa zlatými písmenami zapísali do histórie zámorskej profiligy. Podobný kúsok sa podaril okrem bratov Antona a Petra Šťastných len jedenástim hokejistom.

Od sezóny 1989/90 pôsobil Anton Šťastný opäť na starom kontinente. Tentoraz zamieril do švajčiarskej NLA, kde hájil farby Fribourgu a EHC Olten. Kariéru zakončil ako hráč bratislavského Slovana v sezóne 1993/94. V jedenástich stretnutiach zažiaril 14 kanadskými bodmi (6+8).

V roku 1994 sa rozhodol s bratom Petrom vypomôcť slovenskej hokejovej reprezentácii. Napriek takmer ročnému hernému výpadku patril medzi najlepších hráčov nášho tímu, no na krásnu bodku za kariérou na Zimných olympijských hrách 1994 v Lillehammeri musel zabudnúť. Na jednom z prípravných zápasov v decembri 1994 vo Francúzsku sa dostal do kontaktu s rozhodcom, za čo dostal exemplárny polročný dištanc.

Ani táto situácia však neubrala na sláve Antona Šťastného, ktorému chceme v 2. edícii kolekcie Pocta legendám vzdať hold za skvelú a úspešnú kariéru.

Kolekciu hokejových kartičiek Pocta legendám 2 tvorí 9 hráčov. Druhého z nich predstavíme na našom Facebooku v sobotu, 8. augusta po 19.00 hod.

Predaj samotných boxov kolekcie spustíme na prelome augusta a septembra.


Ďalšie články

Oficiálny výrobca kartičiek